NöroBlog’da bu hafta: Kuyu Köpek, uzay nörolojisi ve Trump’ın akıl sağlığı

Okuma Süresi 2 Dakika

NöroBlog’da bu hafta: Kuyu Köpek, uzay nörolojisi ve Trump’ın akıl sağlığı

NöroBlog’ta haftaya bir blog yazısıyla başladık. Kuyu köpek ve hikayesi bana ABD’de yıllar önce yaşanan benzeri bir olayı hatırlattı. Kuyu köpeğin kurtarılmasına çok sevinmemizin ve başka binlerce köpeğin ölmesine göz yummamızın nedenlerine dair kısa bir yazı yazdım. Buradan ulaşabilirsiniz:

Kuyudaki köpeği kurtarmaktan başka işiniz yok mu?

Bir başka ilginç çalışma NASA’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) uzun süreler çalışan astronotların gitmeden önceki ve döndükten sonraki beyin MR’larını karşılaştıran Nature makalesiydi. Karşılaştırmalarda astronotların beyin MR’larının bazı bölgelerinde gri hücre tabakasında incelmeler olduğu görülüyor ki bu gerçekten ilginç bir sonuç. Bu çalışmada astronotlarda bilişsel açıdan bir gerileme görülmemiş, ancak en uzun süre kalan astronot bile 2 yıldan fazla kalmamış, daha uzun süre kalanlarda gri madde tabakasının incelmesine paralel olarak bilişsel bir gerileme yaşanabilir mi? Yaşanabilir gezegen aradığımız ve 2035’e kadar Mars’a gitmek istediğimiz bir dünyada hiç de önemsiz değil. Mars’a gitmenin günümüz teknolojisiyle 9 ay sürmesi bekleniyor, misyon yıllar sürecek. Oraya gönderdiğimiz astronotların bilişsel gerilemeler nedeniyle misyonda başarısız olabilmeleri ihtimali çok korkutucu olurdu doğrusu.

Trump Alzheimer hastası olabilir mi, Alzheimer öncesi davranış değişiklikleri safhasında olabilir mi? Bu hepimizi ilgilendiren bir konu, zira ABD başkanı hepimizin hayatını iyi değilse kötü yönde değiştirebilecek bir kişi.
Bildiğimiz bilgiler şunlar:
Trump seçilen en yaşlı ABD Başkanı, şu anda 70 yasında.
Babası 80’li yaşlarında Alzheimer tanısı aldı.
Alzheimer tanısı netleşmeden önce davranış değişiklikleri ve özellikle konuşma yetişinde gerileme, kelime dağarcığında gerileme başlıyor.
Trump’ın konuşmasında da -henüz bir analiz yapılmış olmasa da- benzeri bir gerileme olduğu iddia ediliyor.

Önceki iki ABD Başkanı, Alzheimer tanısı alan Reagan ile almayan George Bush’un konuşmalarını, kelime dağarcıklarını karşılaştıran iki çalışma bize bu konuda ilginç bilgiler veriyor. ABD Başkanı’nın ya da başka bir hükümet başkanının Alzheimer’a bağlı davranışsal değişiklikler yaşaması geri dönüşü zor felaketlere neden olabilir. Bu durumda soru şu:
Devlet başkanlarına nöropsikolojik testler yapılarak bu işe uygun olup olmadıkları kontrol edilmeli mi?

Blog için yaptığımız çağrı açık: Gelin, yazın, yayınlayalım.

Bu yazı burada bitiyor, ama bence siz anasayfaya gidip yeni yazılara göz atmak isteyebilirsiniz.

Herkese iyi haftalar diliyorum.