Beyin Farkındalığı Haftası’nı kutladık! #BrainAwarenessWeek

Okuma Süresi 2 Dakika

Beyin Farkındalığı Haftası 2008 yılından beri başta Society for Neuroscience ve Dana Foundation olmak üzere sinirbilimle ilgili uluslararası kuruluşlar öncülüğünde her yıl Mart ayının 3. haftası kutlanan bir etkinlik. Bu haftayla sinirbilimin dünyada daha iyi tanıtılması, öneminin anlatılması ve alandaki yeni gelişmelerin toplumda yankı bulması hedefleniyor.

Ülkemizde geçtiğimiz yılların aksine çok daha az etkinlikle kutlandı Beyin Farkındalığı Haftası. Biri İzmir diğeri ise Gebze’de olmak üzere Dana Foundation’a başvuran sadece iki etkinlik vardı. Görünen o ki İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerimizde herhangi bir etkinlik düzenlenmedi.
Biz de NöroBlog ekibi olarak bu önemli haftayı kutlamak amacıyla İngilizce yayın yapan önemli sinirbilim bloglarından biri olan Knowing Neurons ile bir işbirliğine gittik ve bu işbirliğinin ilk ürünü olan “Beynimiz Hakkında 10 Gerçek” infografiğini Türkçeleştirdik. Bu işbirliğimiz önümüzdeki dönemde de devam edecek.

beynimiz hakkinda 10 gercek
Bir başka güzel gelişme ise Dana Foundation’ın Beyin Farkındalığı Haftası’nı kutlamak amacıyla yazdığımız twiti alıntılayarak bu haftayı Türkçe bir twitle kutlaması oldu. Açıkçası bu durum hepimizi biraz neşelendirdi.

 

Dana Foundation twit
Son olarak, Türkçe’ye bir sinirbilim podcasti kazandırmak konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Umut ediyoruz ki kısa süre içerisinde NöroBlog twitter ve internet sitemizin ardından üçüncü bir projesi olan NöroBlog Podcast ile de sizlerle birlikte olacak.
Umarız Beyin Farkındalığı Haftası 2018 bu seneden daha güzel, daha umutlu bir hafta olur.

Yeniden görüşmek dileğiyle…