Leonardo da Vinci’nin otopsisi

Okuma Süresi < 1 Dakika

Leonardo da Vinci’nin otopsisi (Okuma süresi: 1 dk)

Bu haftaki Neurology dergisinin “Neuroimages” bölümünde her zamanki gibi bir MR ya da tomografi görüntüsü yerine Leonardo da Vinci’nin ölümünden 344 yıl sonra, günümüzden ise 154 yıl önce yapılan otopsisinde çizilen bir resim vardı.

Leonardo da Vinci’nin 1519 yılında 67 yaşındayken bir inme (felç) atağı sonucu öldüğü kabul ediliyor. 1863’te da Vinci’nin San Florentin Şapeli‘ndeki mezarını açan araştırmacılar yaşlı adamın iskeletinin yanısıra ince beyaz saç telleri ve sekiz adet diş buluyorlar, sağ kolunun kafasının üstüne doğru yerleştirilmiş halde olduğunu görüyorlar.

Sağ kolun doğal halindeki gibi yanda duruyor olması yerine kafanın üstüne doğru atılmış olmasını değerlendiren bilim insanları bu durumun da Vinci’nin inme sonucu öldüğüne dair bir başka kanıt olduğuna işaret ediyorlar.

İnme geçiren insanlarda kimi zaman erken dönemde gelişen ve inmeden etkilenen kol ya da bacağın hareketlerini önemli ölçüde kısıtlayan kramplar görülür. Nörolojide spastisite denilen bu durumdan etkilenen kol ya da bacağa spastik kol/spastik bacak denir.

Leonardo da Vinci mezar

Leonardo da Vinci’de de inme sonucu böyle bir durum gelişmiş ve bu spastisite büyük dahinin bedeninin mezara bu şekilde konulmasına sebep olmuş olabilir.

Leonardo da Vinci’nin bedenine otopsi yapmak artık imkansız. Yine de yaşadığı çağa ve insanlık tarihine damgasını vuran bu önemli bilim insanı, sanatçı ve düşünür ile ilgili bir şeyler okumak insanı heyecanlandırmaya devam ediyor.

***

Neurology dergisinde yayınlanan yazıyı okumak isteyenler için link:

http://www.neurology.org/content/88/14/1381.full.pdf+html

***

Anasayfamızdan daha fazla sinirbilim yazısına ulaşabilir, podcast ve videolarımıza erişebilirsiniz.