NöroBlog Podcast 3. Bölüm: Yapay zeka bizi gereksizleştirecek mi?

Okuma Süresi < 1 Dakika

Oxford Üniversitesi’nde 2013 yılında yapılan bir araştırmada mevcut istihdamın %50’sinin önümüzdeki 20 yıl sonunda robotlar ve yazılımlar; kısacası yapay zeka tarafından üstlenileceği öngörülüyordu.

Bu kehanet doğrulanacak mı, bu sürecin neresindeyiz? Peki bu nasıl olacak? Makineler öğrenme konusunda insanlardan üstün olabilirler mi? Hasta olsanız makinelere mi yoksa insanlara mı güvenirsiniz?

Sapiens’in yazarı Harari’nin öngörüleri ve Elon Musk’ın yeni “çılgın” projesi Neuralink.
Podcastimizin 3. bölümünde bu ilginç soruları çalışmalarını CERN’de sürdüren Fizikçi Arif Bayırlı ile tartıştık ve çok keyif aldık.

Programımızın yayınlanmasının ardından Arif kendi sitesi GökGünce‘de yapay zeka üzerine çok şey öğrendiğim bir yazı kaleme aldı. Yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Yapay Zeka ve Yapay Öğrenme

Yazıda geçen ve Google DeepMind projesi kapsamında yapay öğrenme ile eğitilen yapay zekanın eğitimiyle ilgili video bana çok büyüleyici geldi.

Aşağıda konuyla ilgilenenler için sesli yayınımızda sözünü ettiğimiz ve konuyla ilgili faydalı bulduğumuz makalelerden oluşan bir kaynakça sunuyoruz.

Keyifli okumalar ve dinlemeler…

*

Anasayfamızdan daha fazla sinirbilim yazısına ulaşabilir, bize NöroBlog Podcast ya da NöroBlog YouTube kanalı üzerinden de erişebilirsiniz.

*

Kaynakça:

  • Sesli yayınımızın ana konusunu oluşturan ve tıpta yapay zeka uygulamalarını ele alan The New Yorker makalesi

A.I. Versus M.D. (Yapay zeka Tıp Doktoruna karşı)

  • Oxford Üniversitesi’nin yukarıda da bahsi geçen çalışması

The Future of Employment (İstihdamın Geleceği)

  • Arif Bayırlı’nın yapay zeka ile ilgili yanlış yorumlar üzerine önerdiği iki blog yazısı

 The AI Misinformation Epidemic (Yapay Zekada yanlış haber salgını)

Robots have been about to take all the jobs for more than 200 years (Robotlar 200 yıldan uzun süredir her an bütün işlerimizi elimizden almak üzereler)