Hamilelikte cep telefonu kullanımı çocukta hiperaktiviteye sebep olabilir mi?

Okuma Süresi < 1 Dakika

Hamilelikte cep telefonu kullanımı çocukta hiperaktiviteye sebep olabilir (Okuma süresi: 2 dk)

Hamilelik sırasında cep telefonu kullanmak doğacak çocukta hiperaktiviteye sebep olabilir mi? Yeni bir çalışmaya göre bu sorunun yanıtı evet olabilir.
Bu çalışmaya göre hamilelik sırasında daha sık cep telefonu kullanan annelerin çocuklarında dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) görülme oranı %28 civarında daha fazla. Çalışmayı yürüten ve makalenin ilk ismi olan bilim kadını Laura Birks yine de hamilelere cep telefonlarından uzak durmaları gerektiğini söylemenin abartılı bir tepki vermek olacağını düşünüyor.

cep telefonu
Birks’e göre DEHB riskinin cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik dalgalar sebebiyle arttığını söyleyebilmek için henüz çok erken. Birks ve meslektaşları bu sonuca Danimarka, İspanya, Norveç, Hollanda ve Kore’den toplam 80.000 anne ve çocuğun datasını yorumlayarak ulaşıyorlar. Elde ettikleri sonuca göre anneleri hamilelik sırasında daha sık cep telefonu kullanan 5-7 yaş arası çocuklarda davranış problemleri ve bunlar arasında özellikle hiperaktivite diğer çocuklara oranla daha sık görünüyor.
Bununla birlikte bu duruma sebep olabilecek mekanizmanın ne olabileceğine dair hiçbir bilgimiz yok. Bu nedenle “hamile kadınlar, hemen şimdi cep telefonlarınızı kapatın ve bir daha açmayın” diyemeyiz. Özellikle de cep telefonlarının hayatımızda aldığı vazgeçilmez rol göz önüne alındığında. Umarım önümüzdeki süreçte yapılacak çalışmalar bize bu konuda daha doyurucu bilgiler getirebilir.

Çalışmayla ilgili Birks’in Reuters’e yaptığı açıklama.

Environment International dergisinde yayınlanan söz konusu çalışma.

Görsel: Mario Antonio Pena Zapateria (link)

***

Yazıyı beğendiyseniz anasayfamızdan beğenebileceğiniz başka yazılarımıza ulaşabilirsiniz. NöroBlog sadece bir blog değil; bize aynı zamanda twitter adresimizden ulaşabilir ya da NöroBlog Podcast‘i dinleyebilirsiniz.