Annesinin sesi bebeğin beynini nasıl şekillendiriyor?

Okuma Süresi 2 Dakika

Bir çocuğun annesinin sesini yabancılardan ayırt edebilmesi şaşılacak bir durum değildir. Anne karnından başlamak üzere fetüsün gelişen duyusal yolakları annesinin sesini ve tınısını hisseder. Doğumdan hemen sonra, yeni doğmuş bir bebek annesinin sesini alışık olmadığı diğer kadınların seslerinden ayırt edebilir. 2014 yılında yayınlanan bir çalışmada erken doğmuş bebeklere ses kayıt cihazıyla annelerinin sesleri dinletildiğinde biberondan emme yeteneklerinin daha hızlı geliştiği tespit edilmişti.

Annesinin sesi stresli durumlarda bir çocuğu yatıştırabilir; bu ses stres hormonu kortizolün seviyesini düşürür, sosyal bağlanma hormonu oksitosinin seviyesini yükseltir. Bilim insanları anne sesinin ön prefrontal korteksi, yabancıların sesinin ise sol arka temporal korteksi (şakak lobunu) uyardığını ve bebeğin bu sayede sesleri ayırt edebildiğini gösteriyor.

anne 1

Anne sesinin bebek ve çocuklar üzerinde farklı bir etkisinin olması anlaşılabilir.

Peki bu durum çocuk büyüyünce nasıl değişiyor?

Stanford Üniversitesi’nden nörobiyolog Daniel Abrams ve ekibi fonksiyonel MR görüntüleme (fMRI) yöntemiyle bu sorunun yanıtını aradılar. Araştırmacılar yaşları 7 ila 12 arasında değişen ve biyolojik anneleri tarafından yetiştirilen 24 sağlıklı çocuğu incelediler. Çocuklar beyin görüntüleme sırasında anneleri ve bir başka tanımadıkları kadın sesi tarafından söylenen ve bir anlam ifade etmeyen cümleler dinlediler. Çocuklar %97’nin üstünde bir başarıyla annelerinin sesini 1 saniye içerisinde ayırt etmeyi başardılar.

Çocuklar annelerin seslerini duyduklarında beyinlerinde ne oldu? Ekibin hipotezine göre anne sesinin “ses ayırt edici beyin bölgeleri” adını verdikleri bölgelerde yabancı kadın seslerine göre daha fazla etkinlik göstermesi gerekirdi. Ancak araştırmacıların buldukları sonuç daha da ilginçti. Anne sesi sadece yukarıda bahsedilen ses ayırt edici beyin bölgelerini değil başka beyin bölgelerini de daha fazla uyarıyordu. Bu beyin bölgeleri arasında duygularla yakından ilişkili amigdala, beynin ödül döngüsünde önemli yer tutan nucleus accumbens ve medial prefrontal korteks ve yüz tanımada önemli fusiform girus da vardı. Anne sesi çocuk için adeta bir sinirsel parmak izi işlevi görüyordu.

 anne 2

Araştırma burada da bitmedi. Ekip çocukların sosyal yeteneklerinin ses ayırt edici beyin bölgeleriyle diğer bölgeler arasındaki sinirsel bağlantıların miktarına bağlı olduğunu buldular. Bir başka deyişle, anne sesine verilen tepkinin beyindeki sinirsel parmak izinden yola çıkılarak çocuğun sosyal iletişim becerisi tahmin edilebilir.

Eğer bu sinirsel parmak izi çocuk beyni için sosyal bir biyobelirteç ise, sosyal fonksiyonlarında farklılıklar olan, örneğin otizmli çocuklarda bu sinirsel parmak izi nasıl görünüyor? Ve bu sinirsel parmak izi ergenlikte ve yetişkinliğe geçişte nasıl değişiyor?

Bu soruların yanıtları henüz bilinmiyor, ancak pek çoğumuzun beyninde annelerimizin seslerine özel sinirsel şablonlar olduğu bilimsel olarak kanıtlandı: Uyku öncesi dinlediğimiz masallar, yemek masasında konuşulanlar ve hatta anne karnında duyduğumuz konuşmalar bizi biz yapan sesler arasında; ve bunlar duygusal gelişimimiz, çocukluğumuzdaki ve belki de tüm hayatımızdaki sosyal iletişim becerilerimizi etkiliyor olabilir.

Yazı ilk olarak 12 Ekim 2016 tarihinde Knowing Neurons‘da yayınlanmış olup NöroBlog ekibi tarafından Türkçeleştirilmiştir.

NöroBlog’u Patreon üzerinden desteklemek için: patreon.com/NoroBlog

Annenin Dokunuşu Yavrunun Beyin Gelişimini Destekliyor

Anasayfamızdan daha fazla sinirbilim yazısına ulaşabilir, podcast ve videolarımıza erişebilirsiniz.