Kahve Parkinson’u önleyebilir mi?

Okuma Süresi 2 Dakika

Kahvenin Parkinson’u önlediği yönünde kanıtlar artıyor (Okuma süresi: 2 dakika)

Günde kaç kupa kahve içiyorsunuz? Hiç mi?

Bu tercihiniz sağlığınız için doğru karar olmayabilir. Çünkü son yıllarda kahve tüketiminin sinir sistemi hastalıklarından koruyucu “nöroprotektif” bir madde olduğu yönünde kanıtlar artıyor. Daha önce Alzheimer hastalığı ve multipl skleroza karşı koruyucu olabileceği yönde kanıtlar bulunan içeceğin Parkinson hastalığında da koruyucu olduğuna dair kanıtlar gün geçtikçe artıyor.

Kahve
Daha önce farelerde yapılan çalışmalarda kahvenin nöroprotektif etkileri bulunmuş, anket usülü yapılan ve kahve tüketimi ile Parkinsonizm arasındaki ters ilişkiyi gösteren çalışmalar yayınlanmıştı. 
Japonya’da yapılan yeni bir çalışma
ise insanlar üzerinde kahvenin Parkinson hastalığına dair koruyucu etkileri olduğuna yönelik kanıtlar elde etti. Çalışmaya Parkinson hastası olan ve olmayan toplam 139 kişi katıldı. Kahve tüketimi eşit miktardaki bu kişilerin kanlarında bulunan kafein ve kafein metabolitlerinin seviyesi ölçüldü. Bu ölçümlere göre Parkinson hastaları eşit miktarda kahve tüketmelerine rağmen kanlarında sağlıklı bireylere göre oldukça düşük miktarda kafein ve kafein metabolitleri bulunduruyordu.
Bilim insanları bu durumun sebebinin Parkinson hastalarının sindirim sistemlerinde kafein emiliminin azalması olabileceğini söylüyorlar.

Sebep ne olursa olsun, çalışmayı yöneten bilim insanı Dr. Nobutaka Hattori kandaki kafein düzeylerinin Parkinson hastalığının erken tanısı için kullanılabilecek bir tür biyoisaretçi olabileceği düşüncesinde. Dr. Hattori “Kafeinin bağırsaklarda emiliminin azalması Parkinson hastalığı için bir risk faktörü olarak görülebilir” diyor. Yüksek kafein alımının Parkinson hastalığını önlemek konusunda etkili olup olmadığının mutlaka denenmesi gerektiğini belirterek kafein emilimin bozuk olduğu/Parkinson hastalığının ön aşamasında olduğu düşünülen hastalarda gerekirse kafein deriye yapıştırılan bantlar yoluyla verilebileceğini ifade ediyor.
Nöroloji alanında en prestijli dergilerden Neurology‘nin 3 Ocak tarihli sayısında basılan bu ilginç çalışma kafeinin faydalı olabileceği yeni bir alana dair ilginç şeyler söylüyor ve bir bakıma hepimizi daha çok kahve tüketmeye çağırıyor.
Bununla birlikte fazla kafein tüketiminin uykusuzluktan psikolojik huzursuzluğa, nabız yükselmesinden çeşitli kalp ritim bozukluklarına kadar bir dizi olumsuz yan etkisinin olduğunu da biliyoruz. Bu anlamda herkesi daha fazla kafein tüketmeye çağırırken bu yan etkilerin de göz önünde bulundurulması şart.

*

Anasayfamızdan daha fazla sinirbilim yazısına ulaşabilir, bize NöroBlog Podcast ya da NöroBlog YouTube kanalı üzerinden de erişebilirsiniz.

*

Makale Neurology, 3 Ocak 2018

Haber Medscape Neurology

Görsel Freepik.com