Bir Sinirbilim Belgeseli: My Beautiful Broken Brain

Okuma Süresi 2 Dakika

My Beatiful Broken Brain

Lotje Sodderland Londra‘da yaşayan 34 yaşında başarılı bir beyaz yakalıdır.

Bir gün işe gitmez, kardeşinin mesajlarına yanıt vermez. Telaşlanan ailesi ve iş arkadaşları Lotje’nin evine polis ve ev sahibi eşliğinde girdiklerinde, gördükleri karşısında şok olurlar: Ev darmadağındır, Lotje arkasında nereye gittiğine dair bir iz bırakmadan ortadan kaybolmuştur. Kendilerine sorarlar: “Bu nasıl oldu ve Lotje şimdi nerede?”

Birkaç gün içinde Lotje‘nin bir hastanenin yoğun bakımında koma halinde olduğu anlaşılır. Beyninin sol yarısını etkileyen büyük bir beyin kanaması geçirmiş ve oluşan hasarı azaltmak için kafatası açılarak ameliyat edilmek zorunda kalınmıştır.

Beyni tedaviye olumlu yanıt verir, Lotje’nin bilinci yeniden açılır, genç kadın hastaneden çıkacak kadar iyileşmeyi başarmıştır. Ancak konuşma bozukluğu (afazi) vardır, görme alanının sağ yarısında hiçbir şey görememektedir (hemianopsi) ve beyinde gerçekleşen felce bağlı olarak okuma yetisini kaybetmiştir.

Lotje rehabilitasyon sürecinde deneysel bir tedavi olan transkraniyel direkt akımla beyin stimülasyonu tedavisi (tDCS) görüyor, bu süreçte bazen kendini bir deney faresi gibi hissediyor. Tedavi süreci oldukça maceralı geçiyor.

Belgesel de bu macerayı harika bir şekilde ekrana yansıtıyor. Üstelik belgeselin sonunda izleyicileri bir de sürpriz bekliyor.

Talihsiz bir genç kadının büyük bir beyin kanaması sonrası hayata yeniden ve sıfırdan başlamasını anlatıyor „My Beautiful Broken Brain“ isimli Netflix yapımı belgesel. Lotje hayatının bu yeni halini „sürekli bir David Lynch filminde yaşamak gibi“ diye tanımlıyor.

1 saat 24 dakikalık bu ilginç sinirbilim belgeselini klinik sinirbilimle ilgilenen herkesin izlemesini tavsiye ederim.

NöroBlog’u Patreon üzerinden desteklemek için: patreon.com/NoroBlog


Kaynaklar:

IMDB My Beautiful Broken Brain

Netflix My Beautiful Broken Brain


Uykuda Yabancı Dil Öğrenmek Mümkün Olabilir

Anasayfamızdan daha fazla sinirbilim yazısına ulaşabilir, podcast ve videolarımıza erişebilirsiniz.