Prof. Dr. Gazi Yaşargil 20. yüzyılın en etkili 25 doktorundan biri seçildi

Okuma Süresi < 1 Dakika

Türk sinir ve beyin cerrahı Prof. Dr. Gazi Yaşargil dünyaca ünlü tıp ve sağlık sitesi Medscape tarafından 20. yüzyılın en etkili 25 doktorundan biri seçildi.

Medscape Prof. Yaşargil’i listeye 16. sıradan alırken seçilmesinde Yaşargil’in geçtiğimiz yüzyılda sinir ve beyin cerrahisine getirdiği yeniliklerin göz önünde bulundurulduğu belirtildi.

Gazi Yasargil

Listedeki 25 doktor arasında 5 sinirbilimci bulunuyor.
Bu kişiler şöyle sıralanmış:

4. Aaron Beck ABD’li psikiyatr ve psikoterapist Beck “kognitif terapi” branşının kurucusudur ve 20. yüzyıl psikiyatrisinin en önemli isimlerindendir.
5. Carl Gustav Jung İsviçreli psikiyatr Sigmund Freud’un öğrencisidir ve çeşitli psikiyatri teorileri geliştirmiştir.
15. Elisabeth Kübler-Ross İsviçre ve ABD vatandaşı psikiyatrist özellikle ölüm ve yas süreci üzerine yaptığı çalışmalarla tanınıyor.
16. Gazi Yaşargil
21. Stanley Prusiner 1997 Nobel Tıp Ödülü sahibi olan nörolog, Creutzfeld Jakob hastalığının patomekanizması konusundaki çalışmalarıyla biliniyor.

Listenin en tepesinde DNA’yı keşfeden dört bilim insanı var.

Aslında bu en tepedeki dört isimden biri olan Dr. Francis Crick de bir sinirbilimci.
DNA’yı keşfetmesinin ardından kariyerinde radikal bir değişim yaparak sinirbilim alanına yönelen Dr. Crick son yıllarında özellikle “bilinç” konusunda bir başka sinirbilimci Dr. Christof Koch ile çeşitli çalışmalar yaparak beyin bilimlerine katkı sağlamıştı.

Profesyonel hayatının önemli bir kısmını Almanya, İsviçre ve ABD‘de geçiren 93 yaşındaki beyin cerrahımız Gazi Yaşargil uluslararası alanda özellikle beyin anevrizması cerrahisinde geliştirdiği aletler ve tekniklerle biliniyor.

Listenin tamamı için: Medscape (25.09.2017)

Görsel Wikimedia Commons

Anasayfamızdan sinirbilim yazılarımıza ulaşabilir, podcast ve videolarımıza erişebilirsiniz.