Dr. Kızıl ve Ekibinden Alzheimer Hastalığı Alanında Önemli Bir Çalışma

Okuma Süresi < 1 Dakika

Çalışmalarını Almanya’daki Dresden Teknik Üniversitesi’nde sürdüren Doç. Dr. Çağhan Kızıl ve ekibi Alzheimer hastalığı üzerine önemli bir çalışma yayınladılar.

Ekip insan beynindeki sinir kök hücrelerini kullanarak hastalığın gelişimini daha iyi anlamamızı sağlayabilecek yeni bir model geliştirdi.

Kizil Lab

Almanya’nın prestijli enstitülerinden DZNE (Deutsches Zentrum für neurodegenerative Erkrankungen) ile bağlantılı Kızıl Lab ekibinin Developmental Cell dergisinde yayınlanan makalesini BirGün gazetesinde yazdığı yazıda anlatan Dr. Kızıl şunları söylüyor:

“…hayvan modellerinde yaratılan Alzheimer hastalığı, insan beynindeki hastalığı tam olarak açıklayamıyor. Deneysel olarak insan beyni kullanamadığımız için de bizim beynimizde bu hipotezi sorgulayacak başka bir model geliştirmek zorunluydu.”

Bu düşünceyle insan kök hücrelerini kullanarak yeni bir Alzheimer modeli geliştiren ekibin çalışmasının önemini Dr. Kızıl şöyle anlatıyor:

“…üç boyutlu insan beyni sistemimiz Alzheimer hastalığının insana özgü primer dediğimiz ve doğrudan insandan alınan kök hücreler kullanılarak deneysel yöntemlerle modellenmesi açısından bir ilk teşkil ediyor.”

Dr. Kızıl ve Kızıl Lab ekibinin twitter hesaplarından ile Kızıl Lab’ın internet adresinden konuyla ilgili detaylı bilgilere ulaşmak mümkün.

Kaynaklar ve ileri okuma:

BirGün Gazetesi Alzheimer tedavisi imkânsiz değil
Makale Developmental Cell

***

Anasayfamızdan daha fazla sinirbilim yazısına ulaşabilir, podcast ve videolarımıza erişebilirsiniz.