Antienflamatuvar Diyet Erken Ölüm Riskini Düşürüyor Olabilir

Okuma Süresi 2 Dakika

İsveç’te 45-83 yaşları arasında 68.273 kişi üzerinde yapılan bir çalışma antienflamatuvar (yangı önleyici) besinleri yoğun olarak tüketen insanlarda daha seyrek erken ölüm görüldüğünü gösterdi.

Journal of Internal Medicine dergisinde yayınlanan çalışmaya göre bu kişilerde kalp krizi ya da inme gibi kardiyovasküler nedenler ve kanser sebebiyle erken yaşta ölüm daha ender görülüyor. Çalışmaya katılanlar 16 yıl boyunca takip edildi ve bu kişiler arasında antienflamatuvar diyet yapanlarda kanser riskinin %13, kardiyovasküler hastalık riskinin %20 ve genel ölüm riskinin de %18 azaldığı bulundu. Bahsedilen olumlu etki, antienflamatuvar diyet yapan sigara bağımlılarında da gözlendi.

Peki nedir bu antienflamatuvar diyet?
Bağışıklık sistemimiz yediğimiz ve içtiğimiz her şeye reaksiyon gösterir. Bu yiyecek ve içeceklerden bazıları vücutta prostaglandin 2 (PGE2) gibi enflamasyonu artırıcı hormon benzeri maddeler salgılatırken bir kısmı ise prostaglandin 1 (PGE1) ve prostaglandin 3 (PGE3) gibi vücudumuzda yangıyı azaltıcı etkileri olduğu bilinen maddeler salgılanmasına sebep olur. İşte bu PGE1 ve PGE3 gibi yangı önleyici maddeleri salgılatan besinlerle yoğun olarak beslenmeye “antienflamatuvar diyet” denir.

Antienflamatuvar besinler arasında pek çok sebze ve meyve, çay, kahve, tam tahıllı ekmekler, düşük yağlı peynirler, zeytinyağı ve kanola yağı, çikolata, kısıtlı miktarda olmak şartıyla bira ve şarap sayılabilir.

Daha sağlıksız olduğu gösterilen enflamatuvar yiyecekler arasında ise kırmızı et, cipsler ve meşrubatlar gösteriliyor.

Antienflamatuvar besinlerin yoğun olarak tüketildiği Akdeniz diyeti ve benzeri diyetlerin akıl ve beden sağlığına yönelik olumlu etkileri daha önce de gösterilmişti.

Not: Bu yazı bir beslenme tavsiyesi değildir. Kendinize uygun bir beslenme ve diyet tavsiyesi için doktorunuza ve diyetisyeninize danışın.

Kaynaklar ve ileri okuma:

Haber Neuroscience News

Orijinal Makale Journal of Internal Medicine

Wikipedia Anti-inflammatory Foods

Görsel Neuroscience News

Yalan Söylemeyi Öğrenmenin Bilişsel Faydaları

Anasayfamızdan daha fazla sinirbilim yazısına ulaşabilir, podcast ve videolarımıza erişebilirsiniz.