Nobelli Sinirbilimci Kandel’in Yeni Kitabı Raflardaki Yerini Aldı

Okuma Süresi 2 Dakika

Ünlü sinirbilimci ve 2000 yılı Nobel Tıp Ödülü sahibi Profesör Eric Kandel‘in yeni kitabı “The Disordered Mind” (Karışık Zihin) ABD’de raflardaki yerini aldı.

Hafıza üzerine yaptığı çalışmalar sayesinde Nobel ödülüne ulaşan 89 yaşındaki Prof. Kandel “What Unusual Brains Tell Us About Ourselves” (Olağandışı beyinler bize kendimiz hakkında ne söylüyor) alt başlığı taşıyan kitabında çeşitli örnekler üzerinden beynin nasıl çalıştığını ve bozulduğunu anlatıyor.

Kitabı hakkında Science Friday yayınında konuşan Kandel’e göre beyin hakkında öğrendiğimiz yeni şeyler beyin hastalıklarına bakışımızı tamamen değiştirecek.

Kandel beyin biliminin ortaya çıktığı ilk yıllarda insanların beyin ve zihni farklı ve birbirine uzak kavramlar olarak değerlendirdiklerini ve bu nedenle bunları incelemek için nöroloji ve psikiyatri olmak üzere iki farklı alan geliştirdiklerini, ancak bu ayrımın beyin bilimindeki gelişmelerle birlikte giderek flulaştığını ve çok yakında tamamen ortadan kalkacağını iddia ediyor.

Profesör Eric Kandel kitabında otizm spektrum bozukluklarından depresyona, bipolar bozukluktan şizofreni ve demansa kadar klinik sinirbilimin güncel temalarına değiniyor.

Science Friday yayınında okuyanların kitap hakkında “Kandel’in en iyi kitabı” yorumu yapmasına 89 yaşındaki sinirbilimci “en iyisi henüz gelmedi” diye şakayla karışık bir yanıt veriyor. Bilge sinirbilimcinin ufuk açan Science Friday söyleşisini dinlemenizi ve yeni kitabını okumanızı tavsiye ederim.

Kaynaklar ve ileri okuma:

GoodReads The Disordered Mind: What Unusual Brains Tell Us About Ourselves

Science Friday Order and Disorder in The Human Brain

Nobelli Sinirbilimciler: Arvid Carlsson (1923-2018)

Anasayfamızdan daha fazla sinirbilim yazısına ulaşabilir, podcast ve videolarımıza erişebilirsiniz.