Beynimiz Kelimeleri Henüz Söylenmeden Tahmin Ediyor

Okuma Süresi 2 Dakika

Cümlenin gelişinden karşımızdakinin nereye varacağını aşağı yukarı kestirebiliriz. Ancak yeni bir çalışma beynimizin bundan daha yetenekli olduğunu gösteriyor. Buna göre beynimiz karşımızdaki konuşmacının söylediği ilk heceden itibaren hangi kelimenin geleceğini tahmin edebiliyor.

Son yıllarda yapılan çalışmalar, tahmin etme yeteneğinin beynimizin önemli yeteneklerinden biri olduğunu göstermişti. Beynimiz her saniye söylenenlerin arkasından ne geleceğini aktif bir biçimde tahmin ediyor ve bu sayede gelecek planlamasını optimize etmeye çalışıyor. İspanyol bilim insanları tarafından yapılan ve Scientific Reports dergisinde yayınlanan çalışma beynimizin bu konudaki yeteneğinin sandığımızdan da öte olduğunu gösteriyor.

Çalışmada NöroBlog’da daha önce de sözünü ettiğimiz bir beyin görüntüleme yöntemi olan magnetoensefalografi kullanıldı. Çalışmaya katılan deneklere bir ekranda farklı görüntüler gösterildi, ardından her görüntüyle bağlantılı bir kelime dinletildi.

Normalde beklenen, işitme korteksinin ancak işitsel bir uyarı geldiğinde aktive olmasıdır. Bilim insanları ise şaşırtıcı bir biçimde, beynin işitme korteksinin fotoğraf gösterildikten hemen sonra, ancak henüz fotoğrafla bağlantılı ses dinletilmeden önce aktive olduğunu gözlemlediler. Buna göre ortamda hiçbir ses olmadığı halde beyin, görüntüyü gördükten sonraki 1 saniye içinde işitme korteksini aktive ederek gelecek sesi tahmin etme oyununa başlıyor.

İşitme korteksi bir sesin geleceğini tahmin ettiği anda aktive oluyor ve gelecek sesi tahmin etmeye çalışıyor. Bu işitme duyumuzun şimdiye kadar düşündüğümüzün aksine pasif bir almaç olmadığını gösteren ilk çalışma.

Otizm gibi bazı gelişimsel beyin hastalıklarında beynin geleceği tahmin etme mekanizmalarında sorunlar olduğunu biliniyor. Bu bulgular bu hastalıkları daha iyi anlamamıza yardımcı olacak. Bunun ötesinde, bir duyumuzla bağlantılı beyin merkezlerinin henüz duyusal girdi ortaya çıkmadan çalışmaya başlaması insan beyninin doğasıyla ilgili ilginç bir keşif.

Bu çalışmayla birlikte „leb demeden leblebiyi anlamak“ deyiminin altında yatan sinirbilimsel mekanizmaları anlamaya bir adım daha yaklaştık gibi görünüyor.


Kaynaklar ve ileri okuma:

Haber Neuroscience News

Orijinal Makale Scientific Reports


 

Beyin Aktivitesini Ölçmek

Anasayfamızdan daha fazla sinirbilim yazısına ulaşabilir, podcast ve videolarımıza erişebilirsiniz.