Vaka Çalışması: Soğuk Suda Yüzmek Depresyon Semptomlarını Hafifletebilir

Okuma Süresi 2 Dakika

Yeni bir vaka çalışması soğuk suda yüzmenin, majör depresyon hastalarına semptomlarını ve ilaç kullanımlarını azaltmaları konusunda yardımcı olabileceğini iddia ediyor.

Sarah 24 yaşında bir majör depresyon ve anksiyete bozukluğu hastasıdır. Bunlar için 17 yaşından beri ilaç kullanmaktadır. Anne olduktan sonra ilaçsız ve semptomsuz bir yaşam sürmek için çabalamaya karar verir. Yüzmeye başlayan Sarah, her yüzme aktivitesinden sonra duygudurumunda iyi yönde değişimler olduğunu gözlemlemiş. Haftalar geçtikçe depresyon ve anksiyete semptomları azalmış. İlaç dozlarını da giderek azaltmış ve sonunda ilaç kullanmamaya başlamış.

Açık hava egzersizleri ve takım sporlarının, depresyon ve anksiyete semptomlarının azaltılmasında etkili olduğu bilinmekte. Ancak Dr. Massey ve Profesör Tipton soğuk suyun kendisinin de bir etkisi olabileceğine inanıyorlar.

Soğuk suya dalmak, evrimsel süreçte gelişen ve potansiyel tehditlerle başa çıkmayı sağlayan bir dizi fizyolojik ve hormonal stres cevabı doğuruyor. Hayvan saldırısı, soğuk bir denizde yüzme ya da bir sınava girme, hepsi benzer tepkiler ortaya çıkarır. Kalp atım hızı, kan basıncı ile solunum hızı artar ve stres hormonları salınır. Ancak 15 derece ya da daha soğuk bir suya birkaç kez dalmak, organizmanın verdiği bu stres yanıtlarında azalmaya yol açıyor.

Modern yaşamın fiziksel ve psikolojik sorunlarına karşı kronik stres tepkisine eşlik eden enflamasyonla depresyon ve anksiyeteyi ilişkilendiren kanıtlar artmakta. Soğuk suda yüzmek, bu kronik stres ve inflamasyon yanıtını baskılayarak, birçok insanın yaşamını zorlaştıran mental bozuklukların semptomlarını azaltabilir.

Bununla birlikte bu durumun her hasta için geçerli olmadığı açık. Depresyon ciddi ve hayati öneme sahip bir hastalık. Bu nedenle hastaların ilaca başlama, doz azaltma ya da artırma ve ilacı bırakma gibi kararlarda mutlaka doktorlarına danışarak hareket etmeleri gerekiyor.

Kaynaklar ve ileri okuma:

Haber Neuroscience News

Orijinal Makale BMJ Case Reports

Gaipten Kokular Duymak

Anasayfamızdan daha fazla sinirbilim yazısına ulaşabilir, podcast ve videolarımıza erişebilirsiniz.