Beyin: Senin Hikayen

Okuma Süresi < 1 Dakika

Birine sinirbilimi sevdirmek istiyorsanız, David Eagleman kitaplarından birini hediye etmeniz işinizi epey kolaylaştırabilir.

Incognito isimli çok satan popüler sinirbilim kitabının yazarı olan Eagleman Beyin – Senin Hikayen eserinde de okuyucuyu ilginç bir sinirbilim yolculuğuna çıkarıyor. Güncel sinirbilim çalışmalarından verdiği örneklerle yazar, kitap boyunca okuyucunun dikkatini yüksek tutmayı başarıyor. Eagleman’ın bu kitabı, aslında aynı isimli ve kendisinin de anlatıcı olarak görev aldığı belgesele düşülen dipnotlardan oluşuyor. Belgeselde işlenen konular kitapta daha derin bir şekilde okuyucuya aktarılıyor.

Kitapta kısaca değinilen “hazırlama” (priming) ve “ego tükenmesi” (ego depletion) gibi bazı konular, kitabın İngilizce orijinalinin ilk basıldığı tarih olan 2015’ten sonra yapılan çalışmalarla epey tartışmalı hale geldi. Ancak kitap bu konular dışında oldukça güncel.

Türkiye’de 2016 yılında Domingo Yayınları‘ndan çıkan kitabın Zeynep Arık Tozar tarafından yapılan çevirisi, ayrıca bir övgüyü hak ediyor. David Eagleman’ın akıcı dili güzel bir çeviriyle buluşunca su gibi akıp giden bir popüler sinirbilim kitabı ortaya çıkmış.

Kitabı tüm NöroBlog okuyucularına tavsiye ederim.

Künye:
Beyin: Senin Hikayen Domingo Yayınları (2016)
Özgün İsim: The Brain: The Story of You (2015)
Çevirmen: Zeynep Arık Tozar
Sayfa Sayısı: 272

Sinirbilim Kitaplığı: Öykücü Beyin

Anasayfamızdan daha fazla sinirbilim yazısına ulaşabilir, podcast ve videolarımıza erişebilirsiniz.