Yalnızca 10 Dakikalık Egzersiz Hafızayı Güçlendirmeye Yetiyor

Okuma Süresi 2 Dakika

Egzersizin bilişsel fonksiyonlar üzerine pozitif etkisi uzun zamandır biliniyor. Orta ve uzun vadede düzenli egzersiz yapmanın Alzheimer başta olmak üzere demansa karşı koruyucu etkisi olabileceğine dair bulgular son yıllardaki çalışmalarla gösterildi.

Yeni bir çalışma ise egzersizin beyne faydalarına dair yeni bir bakış açısı sunuyor. Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanlarının sağlıklı genç denekler üzerinde yaptıkları araştırma, yalnızca 10 dakikalık yürüme, yoga ya da thai chi türü egzersizlerin beyindeki bağlantıları artırdığını ve hafızayı güçlendirdiğini gösteriyor.

26 denek üzerinde yapılan çalışmada, deneklerin hafızası 10 dakikalık hafif bir egzersizden önce ve sonra çeşitli testlerle ölçüldü. Deneklerin egzersiz sonrasında hafıza testlerinde daha başarılı oldukları bulundu.

Deneyin ikinci aşamasında 16 denek üzerinde dinlenmiş halde ve 10 dakikalık hafif egzersiz sonrasında beyin taramaları yapıldı. Egzersizden sonra beyinleri görüntülenen deneklerde hafızayla yakından ilişkili beyin bölgelerinden hipokampüs ile yine hafıza oluşumuyla ilişkili diğer beyin bölgeleri arasındaki iletişimin arttığı görüldü.

Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) dergisinde yayınlanan çalışma genç ve sağlıklı denekler üzerinde yürütüldü. Kısa süreli egzersizin yaşlı ya da demanslı hastalarda benzer sonuç verip vermeyeceğinin yeni çalışmalarla gösterilmesi gerekiyor. Çalışmanın yazarları halihazırda benzeri bir çalışmayı daha yaşlı bir grupta yürütüyorlar.

Bilim insanları her geçen gün egzersizin beyin sağlığına yararına dair yeni çalışmalar sunuyorlar. Şimdiye kadar yapılan çalışmalar hafif fiziksel egzersizlerin hem hafıza hem de duygudurumu üzerindeki pozitif etkilerini gösterdi. Konuyla ilgili yeni çalışmaları NöroBlog’da bulmaya devam edeceksiniz.

NöroBlog’u Patreon üzerinden desteklemek için: patreon.com/NoroBlog


Kaynaklar ve ileri okuma:

Haber The Guardian

Orijinal Makale PNAS

Görsel Freepik.com


 

Spor Yapmak Bunamayı Engelleyebilir mi?

Anasayfamızdan daha fazla sinirbilim yazısına ulaşabilir, podcast ve videolarımıza erişebilirsiniz.