Neden Sır Tutamıyoruz?

Okuma Süresi 2 Dakika

Birine bir sırrımızı söylemeden önce “sakın kimseye söyleme” deriz. Ancak sır tutmak çoğu zaman zordur. Baylor Tıp Fakültesi’nden Dr, Asim Shah sır tutmanın neden bu kadar zor olduğunu anlattı.

“Sırlar insanların başkaları tarafından bilinmesini istemediği bilgiler içerir. Bu nedenle onları sadece güvendiğimiz insanlara söyleriz, çünkü sırlarımız ortaya çıkarsa itibarımıza zarar verebileceklerinden korkarız” diyor Dr. Asim Shah ve ekliyor: “Ancak sırrımızı verdiğimiz insan için bu sırrı tutmak zordur, sırrımız bu insan için bir külfet haline gelir.”

Bir insana sırrınızı başkasıyla paylaşmamasını söylediğinizde, insanlar bu sırrı başkalarıyla paylaşmalarına neden olabilecek takıntılı ve kaygılı bir ruh haline bürünürler. Çoğu zaman sırlarınızı güvendiğiniz insanlarla paylaşırsınız, ancak onların da bu sırrı kendi “güvendikleri insanla” paylaşma ihtimalini unutursunuz.

İnsanların sır tutamamasının bir başka nedeni ise, bir sırrı başkalarına söylemiyorken yaşanan “suçluluk ve utanç” hissi. Bildiğiniz bir sırrı güvendiğiniz insanlarla; örneğin eşiniz, yakın arkadaşlarınız ya da ebeveynlerinizle paylaşmazsanız kendinizi suçlu hissedebiliyorsunuz. Bu suçluluk hissi, onların başka kimseye söylemeyeceklerini düşünerek başkasından aldığınız bir sırrı onlarla paylaşmanıza neden olabiliyor.

Dr. Shah’a göre konuşkan insanların bir sırrı ifşa etmesi ihtimali daha yüksek olsa da, sakin insanların sırrınızı daha iyi saklayacağına güvenemezsiniz. Sakin insanlar sırrınıza sahip oldukları için daha fazla strese girebilir ve bu stres onları sırrınızı başkasıyla paylaşmaya itebilir.

Peki sırlar bu kadar kolay ifşa oluyorsa, insanlar neden hala sır veriyorlar? Dr. Shah’a göre bunun nedeni sır vermenin başka insanlarla yakın arkadaşlıklar kurma ve arkadaşlıkları geliştirme yollarından biri olması. Bununla birlikte insanlar iyi sır tutan canlılar değiller ve sırlarımızı paylaşmadan da iyi arkadaşlıklar kurmanın yollarını bulmalıyız.

Dr. Shah özetle “dürüstlüğünüzün sınanmasını istemiyorsanız kimseden sır almayın ve ifşa olmasını istemiyorsanız kimseye sır vermeyin” diyor.

Kaynaklar ve ileri okuma:

Haber Baylor College of Medicine

Yazı ilk olarak 25 Eylül 2018 tarihinde yayınlanmış ve NöroBlog ekibi tarafından Türkçeleştirilmiştir.

NöroBlog’u Patreon üzerinden desteklemek için: patreon.com/NoroBlog

Yalan Söylemeyi Öğrenmenin Bilişsel Faydaları

Anasayfamızdan daha fazla sinirbilim yazısına ulaşabilir, podcast ve videolarımıza erişebilirsiniz.