Beyin Geleceği Tahmin Etmek İçin İki Farklı Saat Kullanıyor

Okuma Süresi < 1 Dakika

Yeni bir araştırmaya göre, beynimizde hareketlerimizi zamanlamamızı sağlayan iki saat var: Biri hafızamıza, diğeri ise ritim duygumuza dayanıyor.

Beynimiz trafik lambasının ne zaman kırmızıdan yeşile döneceğini doğru tahmin edip, hemen öncesinde ayağımızı fren pedalından gaz pedalına geçirir. Parmaklarımız gitardaki notaları maharetli bir biçimde bulurken diğer elimizin parmakları belirli bir ritimle tellere vurur.

UC Berkeley’den bilim insanlarına göre, bu iki zamanlama işlemini yapmak için beynin farklı bölgeleri kullanılıyor.

Beynimizdeki bu iki zamanlama sistemi, beynimizin geleceği tahmin etmesinde rol oynuyor. Ritmik zamanlamadan temelde beynimizin derinlerinde bulunan beyin bölgelerinden oluşan bazal ganglia sorumluyken, anlık zamanlamadan ise beyincik sorumlu.

Örneğin bazal gangliadaki nöronların bozulmasıyla seyreden Parkinson hastalarının ritim duyguları ve ritmik zamanlama yetenekleri bozulmuştur ve bir şarkıya ya da müziğe eşlik edebilmeleri zordur. Ancak kronik alkol kullanımı sonucu beyincik yapısı ve fonksiyonları zarar gören bir insanın ritim duygusu hala yerinde olabilir, buna karşılık anlık zamanlama yeteneği körelmiştir ve bu kişiler araba sürmek gibi bu yeteneğin yoğun kullanıldığı eylemleri yapmakta zorlanırlar.

Çalışmanın sonuçlarına göre beyindeki bir zamanlama sisteminin bozulması halinde diğer sistem o sistemin yokluğunu kompanse etmeye çalışıyor, ancak bunda sadece belirli bir dereceye kadar başarılı oluyor.

Beyinde iki farklı zamanlama sisteminin bulunduğunun gösterilmesi, Parkinson ve kronik alkol kullanımı kaynaklı Wernicke-Korsakoff sendromu gibi hastalıkları daha iyi anlamamızı sağlayabilir.

NöroBlog’u Patreon üzerinden desteklemek için: patreon.com/NoroBlog


Kaynaklar ve ileri okuma:

Haber Neuroscience News

Orijinal Makale PNAS

Görsel Freepik


Tavşan İllüzyonu: Beynimiz Zamanda Yolculuk Yapabilir

Anasayfamızdan daha fazla sinirbilim yazısına ulaşabilir, podcast ve videolarımıza erişebilirsiniz.