50 Human Brain Ideas

Okuma Süresi 2 Dakika

NöroBlog’a başladığımızdan beri en sık karşılaştığımız sorulardan biri “tıp, psikoloji ya da biyoloji alanında eğitim almadım, temel sinirbilimi ve beynin nasıl çalıştığını anlamak için tavsiye edebileceğiniz bir kitap var mı?” sorusu.

Bu sık sorulan soruya benim verdiğim yanıt, İngiliz sinirbilimci ve yazar Moheb Costandi‘nin sinirbilimi en yalın haliyle anlattığı “50 Human Brain Ideas You Really Need To Know” kitabı.

Kitap Londra merkezli Quercus Yayınevi‘nin farklı bilim dallarıyla ilgili yayınladığı “50 Fikir” serisinin bir üyesi. Bu seri bilim, felsefe ve ekonomi gibi alanlarda, alan dışından okuyucuların anlayabileceği bir dilde yazılmış birçok kitaptan oluşuyor, hatta bu kitaplardan biri kısmı Türkçeye de çevrildi ve Domingo Yayınevi tarafından yayınlandı.

“50 Human Brain Ideas You Really Need to Know” serinin beyin/sinirbilim kitabı. Yazar Moheb Costandi her biri birkaç sayfayı geçmeyen basit açıklamalarla sinirbilimin 50 temel kavramını açıklıyor.

Beyin nasıl çalışır?

Sinir sisteminin yapısı ve fonksiyonları, nöronlar, sinapslar gibi en temel sinirbilimsel bilgilerle başlayan kitap; sonraki bölümlerde beynin yapısına, düşünce sürecinde beyinde yaşananlara ve stres, yaşlanma, nörodejenerasyon gibi durumların beyne etkilerine değiniyor. Kitabın son bölümünü nörobilimin geleceğini etkileyecek gelişmelere ve teknolojilere ayıran yazar, okura bütünlüklü bir popüler sinirbilim anlatısı sunuyor.

NöroBlog‘un kuruluşunun ilk yıldönümünde çekilişle 3 okurumuza ulaştırmaktan memnuniyet duyduğumuz bu kitabı okumak isteyen NöroBlog okuyucuları için belki de tek üzücü haber, kitabın henüz dilimize çevrilmemiş olması. e-Kitap olarak hala Türkiye’den de ulaşılması mümkün olan kitabın basılı haline ulaşmak için yurtdışından getirtmeniz gerekiyor, ki bu durum e-Kitap’tan çok daha maliyetli.

Türkçesiyle “Bilmeniz Gereken 50 İnsan Beyni Fikri” kitabını temel sinirbilim kavramlarına hakim olmak isteyen tüm NöroBlog okuyucularına tavsiye ederim.

İyi okumalar…

Künye:
İsim: 50 Human Brain Ideas You Really Need to Know
Yayınevi: Quercus Publishing
İlk Basım: Temmuz 2013
ISBN: 9781780879109
Sayfa Sayısı: 208

Gerçek Bir Yanılsama: Bilinç / Sinirbilim Kitaplığı

Anasayfamızdan daha fazla sinirbilim yazısına ulaşabilir, podcast ve videolarımıza erişebilirsiniz.