Risk Tüm Dünyada Artıyor: İnme Nedir?

Okuma Süresi 2 Dakika

İnme beyindeki kan dolaşımının bozulmasından kaynaklanan, tanısı ve tedavisi olukça zor bir hastalık. New England Journal of Medicine (NEJM) dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma tüm dünyada inme riskinin arttığını gösteriyor. 1990 ile 2016 yıllarının verilerini karşılaştıran bilim insanları inme riskinin dünya haritasını çıkardılar.

Ortaya çıkan haritaya göre Türkiye’de bir insanın hayatının herhangi bir döneminde inme geçirme riski %17 ila %22,9 civarında. Yani ülkemizde yaklaşık olarak her 5 kişiden biri hayatında en az bir inme geçirecek. Üstelik bilim insanlarına göre bu oranların önümüzdeki yıllarda daha da artması mümkün.

Beyindeki kan dolaşımının bozulması temelde iki şekilde gerçekleşebilir: Ya beyin damarlarından biri veya birkaçı tıkanır (beyin damar tıkanıklığı, iskemik inme) ya da beyindeki bir damar bütünlüğünü kaybederek beynin içine kanamaya (beyin kanaması, hemorajik inme) başlar.

Her iki durum da acilen tanı konması ve tedavi edilmesi gereken durumlardır. Hastalar konuşma bozuklukları, vücutlarının bir yarısında kas felci ve his bozuklukları (kadifelik hissi, hissizlik, karıncalanma), baş dönmesi ve dengesizlik, yutma güçlükleri gibi semptomlar gösterirler. Hızlı bir şekilde hastaneye ulaşılabilmesi durumunda beyin damarlarına beyindeki pıhtıyı çözecek bir ilaç verilmesi (tromboliz) ya da bir kateter yardımıyla pıhtının dışarı çıkarılması (trombektomi) yoluyla inmenin beyne vereceği zarar en aza indirilebilir.

NEJM dergisinde yayınlanan makalede yüksek tansiyon, şeker hastalığı (diyabet), obezite gibi inme için bilinen risk faktörlerinin yanında yeni keşfedilen risk faktörlerinin de önemli olduğu belirtiliyor. Hava kirliliği, sebze ve meyve içeriği bakımından fakir ve yetersiz beslenme gibi yeni risk faktörlerinin önlenmesinin inme riskini azaltabileceği düşünülüyor.


Kaynaklar ve ileri okuma:

Makale nejm.org – “Global, Regional, and Country-Specific Lifetime Risks of Stroke, 1990 and 2016” Erişim Tarihi: 30 Aralık 2018.
<https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1804492>

WebMD Stroke Health Center


NöroBlog’u Patreon üzerinden desteklemek için: patreon.com/NoroBlog

NöroBlog Podcast 27. Bölüm: Sinirbilimde 2018

Anasayfamızdan daha fazla sinirbilim yazısına ulaşabilir, podcast ve videolarımıza erişebilirsiniz.