İnsanlar Alkollüyken Ne Kadar Sarhoş Olduklarını Tahmin Etmekte Başarısız

Okuma Süresi < 1 Dakika

Yasal Uyarı: Alkol sağlığa zararlıdır.

Yılbaşı, özel bir gün, dostlarla buluşulan bir rakı masası ya da iş sonrası gevşemek için içilen bira. Alkol pek çoğumuzun hayatının bir parçası. Makul düzeyde alkol tüketmenin faydaları ve zararları ya da alkol bağımlılığı gibi konular tartışılmaya devam edilirken, alkolün duygularımız ve düşüncelerimiz üzerine etkileri de psikolojinin ilginç çalışma alanlarından biri.

Alkollüyken ne kadar sarhoş olduğunuzu tahmin edebilir misiniz?

Nefes testinde kaç promil çıkacağını öngörebilir misiniz? Yanıt muhtemelen hayır.

Cardiff Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı bir çalışmanın sonuçları, insanların alkollüyken ne kadar sarhoş olduklarını doğru tespit edemediklerini gösteriyor. BMC Public Health dergisinde yayınlanan çalışmaya göre insanlar nefes testindeki alkol seviyelerini tahmin etmekte de zorlanıyor.

Üstelik aynı kişiler “nefes testinde kaç promil alkollü çıkarsınız?” sorusuna birlikte alkol aldıkları insanların yanındaysalar daha az alkollü olduklarını iddia ederek daha düşük tahminlerde bulunuyorlar. Ancak yanlarında alkol almamış insanlar varsa kendilerini daha sarhoş hissediyor ve nefes testi tahminlerini de yükseltiyorlar.

Çalışma alkolün davranışlarımıza ve tahmin yeteneğimize kısa vadedeki etkilerini göstermesi açısından ilginç. Şüphesiz ki tahmin yeteneği trafikte de çok önemli. Alkol tüketmenin motor fonksiyonlarımızı ve koordinasyon yeteneğimizi de etkilediği düşünüldüğünde, alkollüyken araç kullanmanın ne kadar kötü bir fikir olduğu açıkça görülüyor.


Kaynaklar ve ileri okuma:

Makale bmcpublichealth.biomedcentral.com – “A rank based social norms model of how people judge their levels of drunkenness whilst intoxicated” Erişim Tarihi: 01 Ocak 2018.
<https://bmcpublichealth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12889-016-3469-z>

Görsel Freepik.com


NöroBlog’u Patreon üzerinden desteklemek için: patreon.com/NoroBlog

Bira mı votka mı?: Alkolün duygularımız üzerine etkileri

Anasayfamızdan daha fazla sinirbilim yazısına ulaşabilir, podcast ve videolarımıza erişebilirsiniz.