Egzersiz Yapınca Beyninizde Ne Olur? (Video)

Okuma Süresi < 1 Dakika

Egzersiz kaslar için olduğu kadar beyin için de önemli ve bu önem giderek daha iyi anlaşılıyor. Brain Facts YouTube kanalının egzersiz ve beyin ilişkisini anlatan güzel bir videosunu Türkçeye çevirdik ve seslendirdik.

***

Beyin bir kas değil. Düzenli fiziksel aktivite zihin sağlığı ve ruh halini iyileştirir. Farelerle çalışan bilim insanları egzersiz ve beyin sağlığı arasında inanılmaz bağlantılar keşfetti. Düzenli fiziksel aktivite yeni damarların oluşmasını sağlayarak beyne daha fazla kan gelmesini sağlar. Önce beynin hafıza merkezinde, yani hipokampusta yeni nöronlar oluşur. Hatta nöronların beslenmesini sağlayan moleküllerin sayısı da artar. Kısacası egzersiz farelere daha sağlıklı nöronlar sağlar.

Yaşlılarda yapılan çalışmalar da aerobik egzersizin bilişsel fonksiyonları geliştirdiğini ve bozulmasını yavaşlattığını ortaya çıkardı. Yani eğer 80 yaşındayken ilk arabanızın rengini hatırlamak istiyorsanız sağlıklı bir egzersiz programına başlamayı ve sürdürmeyi düşünseniz iyi olur.

Tabii beyninizin bunlardan faydalanması için 80 yaşınıza kadar beklemenize gerek yok; düzenli egzersiz ruh halini iyileştirir, anksiyete ve depresyon semptomlarını azaltır. Ayrıca strese karşı direncinizi bile artırabilir. Bir dahaki sefer dolabınızda tozlanan spor ayakkabılarınızı gördüğünüzde ayağınıza geçirmeyi bir düşünün.

Unutmayın, güçlenen yalnızca kaslarınız değil!

***

Brain Facts, Society for Neuroscience‘ın (SfN) sinirbilimi dünyada popüleştirmek için kurduğu bir bilim portalı. Bu portalın birbirinden ilginç videolarını siz NöroBlog okurlarına sunmaya çevirmeye devam edeceğiz.

NöroBlog YouTube kanalına abone olmayı unutmayın.

Çeviri: Şeref Karabulut ve Zerin Şengül
Seslendirme: Zerin Şengül

NöroBlog’u Patreon üzerinden desteklemek için: patreon.com/NoroBlog

Yalnızca 10 Dakikalık Egzersiz Hafızayı Güçlendirmeye Yetiyor

Anasayfamızdan daha fazla sinirbilim yazısına ulaşabilir, podcast ve videolarımıza erişebilirsiniz.