Fotoğrafları Videoya Dönüştüren Yeni 3D Modelleme Algoritması Şaşırtıyor

Okuma Süresi < 1 Dakika

Samsung Yapay Zeka Merkezi’nden (Samsung AI Center) bilim insanlarının yarattığı yeni 3 boyutlu modelleme algoritması şaşırtıcı sonuçlar verdi. Bilim insanları yeni algoritmayı kullanarak bir insanın tek ya da birkaç fotoğrafından, o insanı konuşur halde gösteren videolar elde etmeyi başardılar. Bulgular arxiv.org’da* yayınlandı.

Yazarların makalelerindeki örnekleri sergilediği videoda algoritmanın birden fazla fotoğraf kullanarak yarattığı videoların oldukça başarılı olduğu görülüyor. Ancak tek fotoğraf üzerinden yaratılan videolar da tatmin edici düzeyde.

Gelişen yapay zeka uygulamalarının ses ve görüntü taklidinde gösterdiği başarı çoğumuzu büyülese de, bu teknolojilerin gelişmesinin yalan haberlere kaynaklık edebileceği düşünülüyor. Gelişen teknolojiler “post truth” kavramına dair tartışmaları alevlendirecek gibi görünüyor.

*arxiv.org yeni yapılan çalışmaların dergilere başvurulduktan sonra kabul aşamasından önce sergilendikleri bir internet portalıdır. Detaylı bilgi için Wikipedia makalesine başvurabilirsiniz.

NöroBlog’u Patreon üzerinden desteklemek için: patreon.com/NoroBlog

Kaynaklar ve ileri okuma:

Makale arxiv.org

Video 1 Twitter – Dimitry Ulyanow

Video 2 YouTube – Egor Zakharov

Anasayfamızdan daha fazla sinirbilim yazısına ulaşabilir, podcast ve videolarımıza erişebilirsiniz.