İlk Giyilebilir Migren Cihazı ABD’de Onay Aldı

Okuma Süresi 2 Dakika
Nerivio Migra: İlk Giyilebilir Migren Cihazı (Kaynak: Theranica)

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ilk giyilebilir migren cihazına onay verdi. Theranica firmasının ürettiği ve Nerivio Migra adı verilen cihaz, migren ağrısı çekenlere yeni bir tedavi opsiyonu sunuyor. Kola takılan cihaz akıllı telefon uygulamasıyla çalıştırılıyor ve verdiği uyartılarla migren ağrılarının azalmasını sağlıyor.

Cihazın ABD’de onay almasını sağlayan çalışma 252 migren hastası üzerinde yapıldı ve 9 Mayıs tarihinde Headache dergisinde yayınlandı. Çalışmanın sonuçlarına göre cihaz yoluyla uyarılan hastaların %66,7’sı baş ağrılarının uygulamadan 2 saat sonra azaldığını belirtirken, hastaların %37,4’u ağrılarının tamamen geçtiğini söyledi. Plasebo uyartı verilen hastalarda ise bu yüzdeler yalnızca %38,8 ve %18,4 idi. Ayrıca ağrı kesici etkinin uygulamadan 48 saat sonrasına dek devam ettiği görüldü.

Theranica firmasının CEO’su Alon Ironi, Nerivio Migra isimli cihazın bu yılın sonunda “makul bir fiyattan” piyasaya sürüleceğini duyurdu.

Migren Nedir?

Migren tüm dünyada baş ağrısının en sık görülen sebebidir. Dünyada her 7 kişiden birinin migren hastası olduğu düşünülüyor. Hastaların ağrıları genellikle tek taraflı ve zonklayıcı biçimde oluyor, ışığa ve gürültüye karşı artan hassasiyet görülüyor. Migren çoğu hastada ibuprofen ya da metamizol gibi yaygın kullanılan ağrı kesicilerle tedavi edilebiliyor. Ancak hastaların bir kısmı özellikle ağır migren ataklarında bu ilaçlardan fayda görmüyor.

Bu hastaların ağrılarını dindirmek için bütün dünyada yeni tedavi yöntemleri deneniyor. İlaç dışı tedaviler başka ilaçlarla etkileşime girmemeleri nedeniyle önümüzdeki dönemde migren tedavisinde tercih edilebilen alternatifler haline gelebilirler.

NöroBlog’u Patreon üzerinden destekleme için: patreon.com/NoroBlog

Kaynaklar ve ileri okuma:

Makale Headache – Remote Electrical Neuromodulation (REN) Relieves Acute Migraine: A Randomized, Double‐Blind, Placebo‐Controlled, Multicenter Trial
Haber ve Görsel Medscape – FDA Okays Smartphone-Controlled Wearable for Migraine Pain

Anasayfamızdan daha fazla sinirbilim yazısına ulaşabilir, podcast ve videolarımıza erişebilirsiniz.