Alzheimer Belirtileri Teşhisten 40 Yıl Önce Tespit Edilebilir

Okuma Süresi 2 Dakika

Alzheimer hastalığı dünya üzerine en sık görülen nörodejeneratif hastalıktır. Erken teşhisi çoğu zaman zordur. Bazı ilaçlar sayesinde ilerlemesini durdurmak mümkün olabilse de, hastalığın gerçek anlamda tedavisi henüz mümkün değil. Yeni bir araştırma erken teşhis için ümit vaat ediyor. Yapılan çalışmaya göre, ailesinde Alzheimer geçmişi bulunan bazı bireylerde henüz 20’li yaşların başlarındayken hafıza testlerinde farklılıklar görülebiliyor. Bulgular Alzheimer’in erken teşhisine yönelik çabalara katkı sağlayabilir.

Geçtiğimiz haftalarda eLife’da yayınlanan, City of Hope Translational Genomics Research Institute (TGen) ve Arizona Üniversitesi’nden bir grup bilim insanının gerçekleştirdiği çalışmaya göre 65 yaşından genç olup ailesinde Alzheimer geçmişi olan katılımcılar hafıza testlerinde ailesinde Alzheimer geçmişi olmayan katılımcılar kadar başarılı olamadı. Bu hafıza testi, beynin nasıl çalıştığını gösteren dünyanın en geniş çaplı değerlendirmesi olan MindCrowd testiydi ve çevirmiçi olarak gerçekleştirildi. 

Aile geçmişi Alzheimer ihtimali ile daha önce de ilişkilendirilmişti, fakat bu çalışma katılımcı sayısı ve verdiği sonuçlar açısından farklılık gösteriyor. Testlere toplamda 59,571 kişi katıldı ve sonuçlara göre Alzheimer’ın hafızaya dair belirtileri kendisini hastalığın başlamasından 40 yıl önce gösterebiliyor. 

Makalenin yazarlarından Dr. Joshua Talboom’a göre Alzheimer hastalığı riskinin azaltılması şimdiye kadar olandan daha önemli, çünkü hasta sayısı artıyor ancak etkin tedavi ve semptomların tedavisine yönelik bir yöntem hala yok. Bir diğer yazar Dr. Lee Ryan ise web tabanlı araştırmalara her zaman şüpheyle yaklaşıldığını belirtiyor, ancak bu çalışmanın diğerlerinden farklı olarak çok yüksek katılımcı sayısı ile yapıldığına vurgu yapıyor. 

MindCrowd size Alzheimer olup olmadığınızı söylemez. Bilim insanlarının burada yaptıkları şey Alzheimer aile geçmişi olanların ve olmayanların, kadınların ve erkeklerin, sigara içenlerin ve içmeyenlerin bazı testlerdeki başarılarını (hafıza, hız, tepki gibi) ölçüp karşılaştırmak.

Araştırma Alzheimer geçmişinin yanı sıra, erkeklerde, düşük eğitimli bireylerde, Alzheimer ile ilgili olduğu düşünülen APOE geninde mutasyon taşıyan bireylerde ve diyabetli bireylerde de benzer sonuçlar veriyor. Bu da aile geçmişinde Alzheimer bulunanların dışında başka gruplarda da Alzheimer riskinin yüksek olabileceğini gösteriyor. 

Yazan: Meriç Öztürk
Düzenleyen: Onur Arpat

NöroBlog’u Patreon üzerinden desteklemek için: patreon.com/NoroBlog

Kaynaklar ve ileri okuma:

eLife

Neuroscience News

MindCrowd

Görsel Pixabay‘dan uyarlandı.

Anasayfamızdan daha fazla sinirbilim yazısına ulaşabilir, podcast ve videolarımıza erişebilirsiniz.