Nöropsikolojinin Kurucusu Brenda Milner Kimdir?

Okuma Süresi 2 Dakika
Brenda Milner (Kaynak: Wikimedia Commons)

1918 yılında İngiltere’nin Manchester kentinde dünyaya gelen Brenda Milner, 1936’da Cambridge Newnham College’da burslu olarak matematik okumaya başlıyor. Matematik okumak istemediğini fark edince bölüm değiştirmeye karar veriyor.

Ünlü psikoloji profesörü F.C. Bartlett’ın da cesaretlendirmesiyle Cambridge’de psikoloji bölümüne geçiyor. Biyoloji ve laboratuvar temelleri çok güçlü olan bir psikoloji eğitimi alıyor. Lezyon çalışmaları ve beyin-davranış ilişkisi ilgisini çekiyor. İkinci dünya savaşı yıllarını savaş pilotlarının seçimlerine yönelik testler uygulayarak ve radar çalışmaları yaparak geçiriyor. Bu sırada eşi Peter Milner ile tanışıyor ve 1944 yılında eşinin Kanada’da işe girmesi nedeniyle Kanada’ya yerleşiyorlar.

Kanada’ya taşındıktan sonra McGill Universitesi’nin seminerlerini dinleyerek burada doktora yapmaya karar veriyor ve hocası olan Donald Hebb ile tanışıyor. Doktorası sırasında Dr. Hebb’in aracı olmasyla Montreal Nöroloji Enstitüsü‘ne (MNI) giderek Wilder Penfield’in temporal lob lezyonlu hastalarıyla çalışıyor ve doktora sonrasında da bir süre burada kalıyor. Çalıştıkları temporal lob lezyonlu hastalarda bellek problemleri rapor etmeleri ile Milner alanda en ünlü nöropsikologlardan biri oluyor.

Connecticut’dan beyin cerrahı Dr. Willam Scoville benzer bir hastası olduğundan söz ederek Penfield ve Milner’a danışıyor. Bunun üzerine 1955 yılında Milner, Dr. Scoville’in hastası ile çalışmak için Hartford-Connecticut’a giderek en ünlü hastası olan H.M. ile tanışıyor.

Her iki temporal lobu çıkarılan ve bellek sorunları yaşayan H.M ile defalarca en baştan tanışan Milner, ünlü hastası ile yıllarca sayısız testler yaparak beyinde birden fazla bellek sistemi olduğunu gösteren çalışmalara imza atıyor. Sayısız ödüller kazanarak bilimsel kariyerine devam ediyor. 

Brenda Milner – 2014 (Kaynak: Wikimedia Commons)

Brenda Milner, kariyerindeki başarısını meraklı olmasına ve farklı disiplinlerle işbirliğine borçlu olduğunu söylüyor. Genç bilim insanlarına ise “sabırla ve dikkatle tekrar etmeyi” öneriyor ve ekliyor: “Çabuk sıkılıyorsanız bilim size göre olmayabilir.” Gençlere bir başka önerisi ise “Yanlış kariyerde olduğunuzu düşünüyorsanız değiştirmekten çekinmeyin.”

15 Temmuz 2019’da 101. yaşına giren Brenda Milner, emekli olmayı reddederek hala McGill Üniversitesi’nde çalışıyor, bilimsel araştırmalarına ve öğrenci yetiştirmeye devam ediyor. Kendisine bilim yolunda bizleri aydınlattığı için teşekkürlerimizi sunuyor ve bilimle dolu mutlu yaşlar, uzun ömürler diliyoruz!

Yazan: Gözde Vatansever
Düzenleyen: Oğuzhan Acet

NöroBlog’u Patreon üzerinden desteklemek için: patreon.com/NoroBlog

Sinirbilim Tarihini Değiştiren Hasta: H.M.

Anasayfamızdan daha fazla sinirbilim yazısına ulaşabilir, podcast ve videolarımıza erişebilirsiniz.