Nobelcast: Nobel Ödülleri Hakkında Bir Podcast

Okuma Süresi 2 Dakika

Her bilim insanının ve bilim insanı adayının bildiği dünyaca ünlü tek bir ödül vardır:

Nobel ödülleri.

Tıp, Kimya, Fizik, Ekonomi ve Edebiyat dalındaki ödüller her kesimden ilgi toplar. Sonuçları insanlık üzerine muazzam etkileri olan çalışmaların hakkıyla ödüllendirilmesi üzerine kafa yormuş olan Alfred Nobel’in isteği ile verilen bu ödüller, aslında herkesin bildiği ama üzerine konuşmaların ve çıkarımların (en azından ülkemizde) pek yapılmadığı bir olay.

Nobelcast aslında biraz da bu istek ile başladı. Bu ödüllerin varlığını öğrendikten sonra bile yeterince üzerine eğilmediğimizi fark ettik. Her sene takip edip, bilimsel yönden araştırmış olduğumuz ya da ilgi çektiği için sonradan okuduğumuz konuları daha derinlemesine irdelemek istedik. Başlangıcından günümüze kadar gelen çalışmaları bir bütün halinde bir yayın haline getirmenin aslında pek de fena bir fikir olmadığı konusunda uzlaştık. Nobelcast ekibi olarak hepimiz tıp, biyoloji ve genetik üzerine çalıştığımız için Tıp ödüllerini konuşmanın en mantıklı olduğunu düşündük. 

İlk bölümümüzde Alfred Nobel’i ve bu ödüllerin doğum hikayesini biraz anlatmak istedik. Ödüllerin çıkış noktası da ödül alanların hem kişilikleri hem de çalışmaları gibi son derece ilgi çekici. Alfred Nobel, dinamitin icadıyla kendini bir günde milyarder olarak buluyor ancak aynı zamanda bu öldürücü silahin mucidi olarak da anılacak olmanın yükümlülüğü altında eziliyor. Bunu değiştirmenin bir yolu olarak çıkıyor Nobel ödülleri. İlk Tıp ödülü 1901 yılında Von Behring’in difterl üzerine yaptığı çalışmasıyla veriliyor. 

Her bölümde Nobel ödülüne aday gösterilen bilim insanlarının hayatlarını ilginç detaylarıyla birlikte anlatıyoruz. Yaptığı deneyleri ve ödüle giden yolda karşılaştığı insanlara, hocalarına ve öğrencilerine değiniyoruz. Ödül adaylıkları ödül verildikten 50 sene sonra açıklandığı için 1960’lara kadar o seneki ödül adaylarını ve aldıkları oyu da açıklıyoruz. Kullandığımız kaynakları da nobelcast.com üzerinden yayınlıyoruz. 

Umarız beğenerek dinlersiniz!

Sinirbilim üzerine verilen ödülleri konuştuğumuz bölümleri artık NoröBlog Podcast kanallarından da dinleyebilirsiniz!

Nobelcast Ekibi

Nobelcast’e ulaşabileceğiniz kanallar:
Web nobelcast.com
Spotify Nobelcast
Anchor anchor.fm/nobelcast
Instagram instagram.com/nobelcast