Akinetopsia (Hareket Körlüğü) Nedir? (Video)

Okuma Süresi 2 Dakika

Akinetopsia ya da akinetopsi, hareket körlüğü demektir.

Beyinde yaşanan bir hasardan dolayı akinetopsiden muzdarip insanlar sabit nesneleri normal gördükleri halde hareketi algılayamazlar ve bu nedenle günlük hayatlarını devam ettirmekte büyük güçlük yaşarlar.

NöroBlog YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

Videonun transkriptine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Video: BrainFacts

Seslendiren: Zerin Şengül

Keyifli seyirler…

NöroBlog’u Patreon üzerinden desteklemek için: patreon.com/NoroBlog


Transkript

Akinetopsia denilen görme bozukluğunu duydunuz mu? Akinetopsia harekete spesifik bir görme bozukluğudur. Hareketi algılama bozulmuştur.

Akinetopsia kelimesinin kendisi oldukça açıklayıcıdır. Yunanca bir kelimedir ve “A” yokluğu , “kine” haraketi ve “opsia” görmeyi ifade eder. Yani hareketi görmenin yokluğu. Bu yüzden akinetopsia sıklıkla hareket körlüğü olarak isimlendirilir. 

Eğer akinetopsianız varsa hereketsiz nesneleri görmede bir sorun yaşamazsınız. Fakat nesne hareket etmeye başlarsa hareketi algılayamazsınız. 

Akinetopsiayı daha iyi anlayabilmek için beynimizin baktığımız şeyleri nasıl anlamlandırdığına bir bakalım:

Asıl gördüğümüz şey nesnelerden gözümüze yansıyan ışıklardır. Işık korneaya, ardından lense girer ve fotoreseptörlerle dolu olan retinaya yansır. Bu fotoreseptörler, yani çubuk ve koni hücreleri ışığı elektriksel bir uyarıya çevirir. Ve optik sinir bu uyarıları talamusa, oradan da beynin görsel korteksine ulaştırır. 

Akinetopsialı insanlar sabit nesnelere baktığında olanlar bu süreçle neredeyse aynıdır. Görme keskinliği ya da lokalizasyon yeteneklerinde bir değişiklik olmaz. Sorun hareketi tespit etme ve işlemek gerektiğinde ortaya çıkar. 

Hareket körlüğünün semptomlarının görsel hereket yolağındaki bir hasar sonucu ortaya çıktığı düşünülüyor. Özellikle beyindeki medial temporal V5 bölgesi. Bu ortalama 1 cm çapındaki küçük bölge korteksin lateralinde; temporal parietal ve oksipital lobların kesişim noktasında bulunuyor. 

Optik sinir üzerinden elektriksel uyarılar görsel kortekse ulaşınca, özelleşmiş  bölgelerde işlenir. Hareket, renk, şekil, keskinlik gibi özellikleri tanımlamaktan sorumlu birçok bölge vardır. 

Akinetopsida görsel hareketin varlığı ve yönünü tespit eden V5 bölgesi yaralanmıştır. Bu yüzden hastalığa sahip kişiler nesnelerin sürekli hareketini donmuş kesitler olarak algılarlar. 

Hareketi algılama yeteneğindeki bu kayıp inmeye, travmaya ya da Alzheimer hastalığına ya da özellikle V5 bölgesini etkileyen diğer beyin hasarlarına bağlı olabilir. 

Akinetopsia ile çay doldurmak kadar basit bir eylem bile sıkıntılı olabilir. Ama neyseki son derece nadir görülen bir hastalık. Yani korkmanıza gerek yok.