Bir Sinirbilim Belgeseli: The Mind, explained

Okuma Süresi < 1 Dakika

Hayatınıza dair en önemli üç anıyı aklınıza getirin.

Her şeyi tüm detaylarıyla hatırlayabiliyorsunuz, değil mi? Acaba?

Belki de hatırlamıyorsunuz. Hatta büyük ihtimalle hatırlamıyorsunuz!

Normal bir insanın hafızası hayatının en önemli anısını dahi tam olarak hatırlayamayacak kadar güçsüzse, hafıza denen şey neden var? Peki ya birkaç dakikada pi sayısının virgülden sonraki yüzlerce basamağını ezberleyebilen “hafıza şampiyonları” bunu nasıl beceriyorlar?

Vox’un explained belgesel serisini daha önce izleyenler, belgesellerin güçlü anlatımını bilirler. “The Mind, explained” belgesel serisinde de Vox ekibi, zihin üzerine beş farklı temayı basitçe anlatmaya çalışıyor. Mini belgesellerin işledikleri sinirbilim konuları şöyle: Hafıza, rüyalar, anksiyete, farkındalık ve psikedelik maddeler.

explained ekibi bu beş konuyu yirmişer dakikalık kısa belgesellerde inceliyor. Yirmi dakika içinde konunun ince ayrıntılarına girmek mümkün olmasa da, anlatımın ilgi uyandırıcı olması özellikle sinirbilim alanı dışından gelen izleyicinin odaklanmasını kolaylaştırıyor.

The Mind, explained mini belgesellerini Türkiye’de Netflix üzerinden izlemek mümkün. Ayrıca “hafıza” konulu ilk bölüm Vox’un YouTube kanalından İngilizce orijinal dilinde ücretsiz olarak yayınlandı.

Sinirbilimle profesyonel olarak ilgilenmeyen bilim meraklılarının ilgisini çekeceğini düşündüğümüz bu mini belgeselleri NöroBlog okurlarına tavsiye ediyoruz.

Keyifli seyirler…

NöroBlog’u Patreon üzerinden desteklemek için: patreon.com/NoroBlog