Alzheimer Aşısına Bir Adım Daha Yaklaştık

Okuma Süresi < 1 Dakika
Kaynak: Freepik

Özet: Alzheimer aşısı fareler üzerinde başarılı oldu. Bilim insanları iki yıl içerisinde insan deneylerinin başlayabileceğini bildiriyor.

Demans (bunama) yüzyılımızın önemli sorunlarından biri. En sık görülen demans türü olan Alzheimer hastalığını geriletebilen bir tedavi hala bulunmuyor. Bu nedenle bir grup bilim insanı, hastalığı daha başlamadan önlemenin yollarını arıyor.

Birkaç sene önce başlayan çalışmalarda bilim insanları demansa karşı hastalığı önleyen bir aşı üretme çabasına girmişlerdi. Aşı fareler üzerinde denendi ve başarılı olduğu açıklandı. Aşı çalışmalarının öncülüğünü üstlenen ABD’li ve Avustralyalı bilim insanları aşının iki yıl içerisinde insanlar üzerinde denenebileceğini belirtiyorlar.

Alzheimer aşısı nasıl çalışıyor?

Alzheimer aşısı, Alzheimer hastalığı sırasında beyinde birikerek sinir hücrelerinin ölümüne sebep olan ve beta amiloid plakları olarak adlandırılan bozuk proteinlerin birikmesini önlüyor. Bozuk proteinlerin beyinde birikememesi sayesinde sinir hücreleri normal bir şekilde fonksiyon görmeye devam ediyor.

Aşısının insan deneylerinde başarılı olması halinde tüm Alzheimer hastalarında kullanılıp kullanılamayacağı, başarı oranlarının ne olacağı, yan etkileri ve maliyeti gibi sorular henüz yanıtlanmamış durumda olsa da, son yıllarda arka arkaya gelen başarısız ilaç denemeleri Alzheimer hastalığında aşı denemelerini daha ilgi çekici hale getiriyor.

Gelişmeleri NöroBlog’da aktarmaya devam edeceğiz.

Kaynaklar ve ileri okuma:
Neuroscience News Possible dementia vaccine closer after mice studies (İngilizce)
Neuro-Central Aducanumab trials to be discontinued for Alzheimer’s disease (İngilizce)