Nörosenfoni: İnsan Beyninin Emsalsiz Tınısı

Okuma Süresi < 1 Dakika

Özet: Nörosenfoni, şimdiye kadar çekilmiş en yüksek çözünürlüklü beyin MR görüntülerini, beyin dalgalarından elde edilen müzikle buluşturuyor.

Boston şehrindeki Massachusetts General Hospital’da bulunan Koma ve Bilinç Nörogörüntüleme Laboratuvarı (NICC) bilincin travmatik beyin hasarlarından sonraki iyileşme sürecine dair çalışmalar yürütüyor.

NICC’de bulunan bir çalışma gurubu nörolojik rahatsızlığı bulunmayan ya da travmatik beyin hasarı oluşmamış kişilerin 100 saatten fazla bir süre MRI görüntülerini kaydederek  0.1 milimetreden daha küçük ayrıntıları dahi gösteren şimdiye kadarki en yüksek çözünürlükteki beyin görüntülerini elde etti.

Nörosenfoni, beyin görüntülerinin videolarını meraklılarına üç farklı açıdan sunuyor.

Videoda görüntüler Grace Leslie’nin Chapel albümünden bir parça ile birlikte sunuluyor. Amerikalı elektronik müzisyen ve müzik-biliş araştırmacısı Grace Leslie, beyin dalgalarını müziğe dönüştürüyor.

Görüntüler insan beyninin karmaşıklığına dair eşsiz bir deneyim sağlamakla kalmıyor. NICC çalışma gurubu bu görüntülerin diğer araştırmacılara koma ve depresyon gibi karmaşık beyin durumları ile ilişkili abnormalitelerin belirlenmesi aşamasında yardım edeceğine inanıyor.

Çeviren: İlknur Eliş
Kaynak: Aeon