Hikikomori Nedir?

Gençler Arasında Gittikçe Yayılan Sosyal İzolasyonun Tehlikeleri

Okuma Süresi 2 Dakika
Hikikomori
Görsel Kaynak: Freepik

Hikikomori Japonca’dan köken alan ve aşırı sosyal izolasyonu tanımlamak için son dönemde kullanılmaya başlanan bir terim. Yalnızlıktan farklı olarak hikikomori durumunda insanlar çok sayıda insan tarafından çevrelendikleri halde kişisel sosyal paylaşımlar yapamadıkları için kendilerini yalnız hissediyor olabilirler ya da doğrudan çok az insanla temas ediyor olabilirler.Hikikomori kökenini aldığı Japonya’da özellikle gençler arasında görülen sosyal izolasyonu tanımlamak için ortaya çıkıp, tüm dünyada kabul gören bir terim haline geldi. World Psychiatry isimli bilimsel dergide yayınlanan bir makaleye göre hikikomorinin dört temel özelliği var:

  • Eve sınırlanma: Kişiler zamanlarını büyük oranda evde geçiriyorlar, ev dışına çıkmaktan çekiniyorlar.
  • İnsanlardan kaçmak: Olası sosyal ilişkilerden kaçınma hali. Bu durumun sebebi sosyal fobiden ziyade konfor düzeyini düşürmemek için yalnızlığından feragat etmemeye dayanıyor.
  • Artan Stres: Hikikomori ilk dönemde konforlu gelse de, sürenin artmasıyla birlikte stres ve yalnızlık duygusu da giderek artıyor.
  • Eşlik eden diğer psikolojik bozukluklar: Bu duruma sıklıkla depresyon, kaygı bozuklukları gibi başka psikiyatrik bozukluklar eşlik edebiliyor. Ayrıca hikikomori ile depresyon sebepli içe kapanmanın sınırları tam olarak ayrılabilmiş değil.

Japonya gibi geleneksel toplumlarda aile bağlarının modernleşmeyle birlikte giderek zayıflaması ve Netflix kültürünün yayılması bu fenomenin güçlenmesinin sebepleri olarak görülüyor. Bununla birlikte özellikle gençleri etkileyen bu kültürel durumun orta ve uzun vadede psikiyatrik problemlere yol açabildiği biliniyor. Uzmanlar hikikomorinin ilerleyen dönemde yaygın sosyal izolasyona sebep olarak halk sağlığını tehdit eden bir hal alabileceğine dikkat çekiyorlar.

Kaynaklar ve ileri okuma:
Neuroscience News Hikikomori: New definition helps identify, treat extreme social isolation (İngilizce)
Nippon Japan’s “Hikikomori” Population Could Top 10 Million (İngilizce)

Podcast Önerisi: 053 Kaygı (Anksiyete) / Spotify